Osvětim, Krakov

6. 6. 2018 Výprava do historie lidstva....

Dne 6. 6. 2018 jsme se v počtu 52 žáků z M8 i M16, 2 učitelů, 1 paní průvodkyně z CK Vesna Tours a 1 pana řidiče vydali na cestu za novými zážitky. První zastávku jsme absolvovali každý se svými obavami, jak na nás zapůsobí prostředí a historie koncentračního tábora v Osvětimi. Děti byly rozděleny do dvou skupin, všichni vyfasovali sluchátka a port, aby mohli v klidu naslouchat přidělené polské průvodkyni, která v češtině poutavě líčila historii nejen tohoto vyhlazovacího tábora, ale následně také 3 km vzdáleného tábora v Březince, kam pokračovala naše cesta. Tento tábor je znám rampou, kde probíhala selekce transportů určených k likvidaci v plynových komorách. 
Druhou část dne jsme trávili v Krakově, historické rezidenci polských králů, ležícím na řece Visle. Z parkoviště nás paní průvodkyně s panem učitelem Novotným vedla kolem Dračí jámy, kde podle pověsti usmrtil draka rytíř Krak, až na hrad Wavel, kolem sochy papeže Jana Pavla II., provedla tamní katedrálou a kolem pomníku Tadeusza Kościuszki a dále kostela sv. Petra a Pavla dovedla až na hlavní náměstí. Tam žáci dostali dlouho očekávaný rozchod u kostela sv. Vojtěcha.
Účastníci zájezdu mohli zhlédnout také Mariánský kostel, radniční věž či tzv. Sukiennici (budovu tržnice) původně z 13. století. Přesto dali většinou přednost provozovně McDonald´s a nákupu oblečení či suvenýrů :-), ale rozhodně si pobyt v Krakově užili. Viditelně spokojení po 16. hodině naskákali do autobusu a zamířili domů, kam jsme dojeli asi v 19:20 h.
Velkou poctou bylo, že nám paní průvodkyně chválila naše slušné a hodné žáky! Děkujeme.

Mgr. Pavlína Pustková

dubn
22

Knihovna 6.A

dubn
22

22. - 24. 4. Exkurze Památky UNESCO, Vysočina (pro přihlášené)

dubn
23

OZO: Centrum odpadové výchovy 3.A

dubn
24

24. - 26. 4. Výjezd ZŠ a MŠ Valašské Klobouky

dubn
25

Mezinárodní jazykové zkoušky Cambridge 5. až 9. ročník

dubn
29

DOV: Kouzelný oxid 1.A

květ
02

Planetárium: 3.A, 2.C

květ
09

Fotografování tříd